Primjena eksperimenata u nastavi hemije 
Vrsta: Seminarski đ Broj strana: 21

UVOD
U antičkoj se mitologij sačuvala riječ o Prometeju koji je ukrao vatru od božanstava u koje su stari Grci vjerovali, da bi je dao čovjeku.
Kada je već jednom imao vatru, čovjek se trudio da je sačuva, jer je spoznao njenu snagu. Tek krajem XVIII stoljeća umjesto kresiva, naš predak je načinio prve šibice sa fosforom, ali one nisu našle široku primjenu zbog samozapaljivosti. Taj promblem je pokušao riješiti talijanski hemičar koji je glave šibica umakao u staklo i na taj način sprječavao da se same zapale. Naime, šibice bi planule tek nakon što bi se razbio stakleni omotač. Upotreba tih šibica bila je nepraktična zato što se staklo lahko lomilo. Veliki napredak u tom povijesnom slijedu vezan je za 1827. godinu kada je jedan engleski liječnik načinio prve šibice s glavicama od kalijeva hlorata I antimonovog sulfida, koje je palio trljanjem između dva papira sa zalijepljenim sitnim pijeskom. Time je nastavljeno traganje za današnjim šibicama, koje je dovršeno tek 1870. godine.
Prema tome, od prve vatre u prirodi do prvih šibica, prošla su stoljeća. Vjerovatno o tome čovjek ni ne razmišlja kada svakodnevno upotrebljava šibice, a još manje to dovodi u vezu sa hemijom. Zato kažemo da je prvi čovjek koji je načinio vatru bio prvi hemičar?
Zato što je on učinio prvu hemijsku reakciju – reakciju gorenja, najnužniju i najvažniju reakciju u povijesti čovječanstva. U naše vrijeme ta reakcija je otvorila u svemir mnogim raketama. Zato je legenda o Prometeje koji je poklonio vatru ljudima u isto vrijeme i legenda o prvoj hemijskoj reakciji.
Sredinom XIX stoljeća engleski hemičar Robert Boyle je isticao da svrha hemije nije ni u dobivanju zlata, za čim su tragali alhemičari, ni u proizvodnji lijekova za čim su težili ijatrohekičari, nego u ispitivanju tvari radi otkrivanja hemijskih zakona. Da bi se to ostvarilo potrebno je izvoditi eksperimente i posmatrati ih, a zatim zaključivati. Tako je Boyle uveo u hemiju eksperiment i postavio temelj za razvoj savremene eksperimentalne hemije. Hemičari danas istražuju i proučavaju svojstva i sastav tvari, bez obzira jesu li one prirodno ili vještački dobivene. Ispituju različite mogućnosti njihove promjene i pokušavaju uočiti opasnosti koje te tvari izazivaju.
Riječ eksperiment je svako od nas bezbroj puta sreo u svakidašnjem životu. Ali da li se je iko od nas zapitao šta ustvari značI ta riječ? Naime, eksperiment ili pokus je postupak kojim se iskušava neka hipoteza ili provjerava teorija. Eksperiment je kvalitativan ako se izvodi bez mjerenja, služimo li se pak mjerenjem, eksperiment je kvantitativan. Eksperimentalna metoda je primjena eksperimenata kao sredstva za otkrivanje pravilnosti u pojavama, a počela se svjesno i opsežno primjenjivati tek početkom novog vijeka i to najprije u mehanici. S područja fizikalnih procesa ona je postepeno prenesena i na biološke pojave, a od druge polovine XIV stoljeća uspješno

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!